347083-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning Visby & Vibble
Referensnummer: TN 2018/1444
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser upphandla vinterväghållning inom Visby och Vibble.
Uppdraget har delats upp i två delområde snöröjning respektive halkbekämpning. Omfattar upp och nedtagning av snökäppar samt snöröjning i ett antal distrikt inom Visby och Vibble samt halkbekämpning i Visby.
Upphandlingen omfattar följande delområden:
— Snöröjning tätortsvägar, är indelat i distrikt Visby 1-8 samt parkeringar,
— Halkbekämpning tätortsvägar som sammanhållet distrikt för hela Visby.
Snöröjningsområden för respektive distrikt framgår av bilagor Kartor över distrikt samt lista på gatunamn som finns bifogat till förfrågningsunderlaget.
Kravspecifikation, kommersiella villkor och administrativa bestämmelser framgår av detta förfrågningsunderlag.
Distriktsindelning, se bilaga Karta Distriktsindelning 2018 - tv.pdf, Lista distrikt, gatunamn och skede 1-2, 2018 - tv samt Lista snöröjning gator 2018 - tv. Se även kartmaterial för respektive distrikt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen