347189-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster och översättningstjänster.
Referensnummer: 2017-018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun bjuder in till anbudsgivning avseende ramavtal på tolktjänster och översättartjänster. Detta ramavtal är att betrakta som ett komplement när den egna verksamhetens resurser och språkkompetens inte räcker till.
Det är främst socialförvaltningen, barn- och ungdomsförvaltningen samt gymnasieförvaltningen som är i behov av tolktjänster, men även andra förvaltningar kan komma att beställa dessa tjänster.
Kommunen uppskattar årsvärdet till cirka 3 000 000 SEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen uppskattar årsvärdet till cirka 3 000 000 SEK. Av dessa utgör tolktjänster cirka 95 % och resterande är översättningstjänster. Av tolktjänsterna uppskattas telefontolkning utgöra cirka 80 % och kontakttolkning 20 %. Att uppskatta framtida behov är svårt och angiven volym ska endast ses som en vägledande uppgift. Kommunen kan komma att avropa mer eller mindre. Även behov av utbud kan ändras, nämnda språk kan komma att inte behövas längre och andra språk kan komma till.