Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av snöröjning och halkbekämpning samt gatu-och fastighetssopning
Referensnummer: UH-2018-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar snöröjning och halkbekämpning samt gatu- och fastighetssopning inkl. sandupptagning för Beställarens angivna ytor. Upphandlingen är indelad i följande anbudsområden:
— Anbudsområde 1: Snöröjning och halkbekämpning
— Anbudsområde 2: Gatu- och fastighetssopning samt sandupptagning
Anbud får lämnas på antingen ett anbudsområde eller båda två anbudsområdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: Snöröjning och halkbekämpning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 50000000 Reparation och underhåll, 90630000 Isröjning, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2: Gatu- och fastighetssopning samt sandupptagning
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Anbudsområde 2 omfattar gatu- och fastighetsopning samt sandupptagning av:
— Dorotea kommuns fastigheter, gator och vägar
— Doroteahus fastigheter