347205-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Planering av system för kvalitetssäkring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalitetssäkring av akvatiska övervakningsmanualer
Referensnummer: 0952-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224200 Planering av system för kvalitetssäkring
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragets fokus är att implementera de kvalitetskrav som ställs från regleringar av akvatisk övervakning, genom lagar, förordningar och föreskrifter i miljöövervakningens övervakningsmanualer, även kallade undersökningstyper. Målet med uppdraget är att säkerställa kvalitetssäkrade data som bland annat kan användas som beslutsunderlag inom vatten- och havsmiljöförvaltning och som underlag i miljörättsliga ärenden.
Uppdraget är att färdigställa ett antal övervakningsmanualer. Manualerna ska uppfylla de behov som finns för att kvalitetssäkra den statligt finansierade nationella och regionala miljöövervakningen, men även vägleda annan övervakning av vattenkvalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351924 Undervattensutforskningar, 72224200 Planering av system för kvalitetssäkring, 72225000 Värdering och granskning av kvalitetssäkring av system, 90700000 Miljötjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90732900 Analys av mängden nitrat- och fosfatföroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90733100 Övervakning eller kontroll av föroreningar i ytvattnet, 90733600 Hantering eller övervakning av gränsöverskridande vattenföroreningar, 90743100 Övervakning av giftiga ämnen, 98361000 Marinakvatiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen