347220-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingssystem
Referensnummer: RD22/00886
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upphandlingssystem inklusive integrerad avtalsdatabas som ska levereras som en molnbaserad tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48490000 Programvara för upphandling, 72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande:
·       Införandeprojekt vilket inkluderar:
-        leverans av ett komplett upphandlingssystem inkl. integrerad avtalsdatabas, funktion för direktupphandling (separat modul eller genom behörighetsstyrning) samt elektronisk signeringsfunktion
-        migration (inläsning/återanvändning av historisk data (avtal) från befintligt system)
-        installation i test- och produktionsmiljö
-        anpassning och driftsättning
-        utbildning
-        dokumentation
-        konsulttjänster, projektledning i anknytning till aktuellt system
·       support, drift och underhåll inkl. förvaltning och vidareutveckling
·       option på ytterligare moduler/funktioner
·       option på integration till regionens diariesystem samt ekonomisystem
·       option på ytterligare utbildningsinsatser
·       option på ytterligare konsulttjänster utöver införandeprojektet