Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vikarmskran.
Referensnummer: 16-022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42419100 Delar till kranar
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun upphandlar för Hamn och Logistiks räkning en vikarmskran, Multidocker CH 85C eller likvärdig. Vikarmskranen kan vara ny eller begagnad. I det fall det handlar om en begagnad vikarmskran ska den inte ha gått mer än cirka 700 timmar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen