Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städinsatser för förlorade fiskeredskap enligt Marelitt Baltic Blueprint
Referensnummer: 1606-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63725000 Bärgning och upptagning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med detta uppdrag är att sprida kunskap om och genomföra hållbara och kostnadseffektiva städinsatser enligt metodiken Marelitt Baltic Blueprint till en leverantör utefter Luleå-Kalix kusten för att leverantören ska kunna bedriva effektiva städinsatser av förlorade fiskeredskap samt bidra till att det finns ökad kompetens att bedriva detta viktiga arbete längs Sveriges kust och större sjöar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63725000 Bärgning och upptagning, 63726700 Fiskefartygstjänster, 90511300 Insamling av avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90680000 Strandrengöring, 90700000 Miljötjänster, 90722000 Miljöåterställning, 98361000 Marinakvatiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen