347280-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Hallstahammar: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt
Referensnummer: SN 181-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören åtar sig för beställarens räkning leverera och hämta arbetskläder i enlighet med angivna krav och förutsättningar i detta upphandlingsdokument. I uppdraget ingår totalansvar för hela tvätt- och textilförsörjningssystemet för hyrda arbetskläder inkluderande uthyrning av arbetskläder i utbytessystem samt därtill samtliga ingående tjänster såsom distribution och hämtning, emballage, tvätt, efterbehandling, lagning, kassation och utbyte, lagerkostnad, normalt svinn och administration.
All hantering ska ske på ett för tvätteribranschen vedertaget och fackmannamässigt sätt enligt Textilhandboken SIS-TR 11:2011.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information
Allmänt
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter nytänkande och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang.
Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som ska leverera välfärd och service till drygt 16 000 invånare. Upphandlingar av tjänster och varor är ett viktigt verktyg för att nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna, när vi söker efter leverantörer till våra verksamheter.
Denna upphandling ska tillgodogöra vårdpersonalens behov av rena, välsittande och sköna kläder, vi har tillsammans med verksamheten ställt upp ett antal krav dels för att hålla kriterierna för hygien men också kriterierna för trivsel och representation. Målet är att teckna ett ramavtal mellan Beställaren och en Leverantör för leverans av den efterfrågade tjänsten (tvätt och efterbehandling) med tillhörande plagg. Upphandlingsdokumentet innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Uppdragsbeskrivning
Leverantören åtar sig för Beställarens räkning leverera och hämta arbetskläder i enlighet med angivna krav och förutsättningar i detta upphandlingsdokument. I uppdraget ingår totalansvar för hela tvätt- och textilförsörjningssystemet för hyrda arbetskläder inkluderande uthyrning av arbetskläder i utbytessystem samt därtill samtliga ingående tjänster såsom distribution och hämtning, emballage, tvätt, efterbehandling, lagning, kassation och utbyte, lagerkostnad, normalt svinn och administration.
All hantering ska ske på ett för tvätteribranschen vedertaget och fackmannamässigt sätt enligt Textilhandboken SIS-TR 11:2011. Säljaren ansvarar för att utförandet av tjänsten uppfyller gällande lagstiftning.
I dagsläget pågår ett avtal som Beställaren har sedan tidigare, leverantören här är Textilia Tvätt Textilservice AB. Denna upphandling avser att ersätta aktuellt avtal med de tjänster som specificeras i detta upphandlingsdokument.