2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppdragsutbildning MBA Executive med försvar- och säkerhetsinriktning
Beskrivning: Upphandlingsföremålet syftar till att skriva kontrakt med en utbildningsanordnare som kan utfärda Executive MBA-program som leder till masterexamen. Upphandlingen syftar till att Försvarsmaktens anställda och andra deltagare från andra nordiska grannländer utbildas på en vidareutvecklings MBA Executive utbildningsprogram som utgår från ett uttalat försvars- och säkerhetsperspektiv med deltagarmålgrupper ur försvarssektron. Med försvarssektorn menas med regeringen, Försvarsmakten, toralförsvarsmyndigheterna och de delar av det privata näringslivet som har kopplingar till frösvarsområdet samt nordiska motsvarigheter inom försvarsområdet. Utbildningen ska eftersträva att kunna skapa en utbildning på hög nationell och internationell nivå.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80300000 Högre utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123873:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80330000 Säkerhetsutbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80521000 Utbildningsprogram, 80532000 Chefsutbildning