347290-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Televisionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TV- och OB-teknik för direktsändningar eller inspelningar av opera – konsert- eller balettproduktioner från Kungliga Operan
Referensnummer: 21/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92220000 Televisionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Tv-teknik inom två (2) delområden. Anbud kan lämnas på en eller båda delområdena.
Delområde 1 avser större produktionslösning innefattande såväl produktionsenhet som personal i samband med tv-produktion och sändning av beställarens föreställningar. Beställaren avser att teckna avtal med (1) leverantör.
Delområden 2 avser långtidshyra av resident OB-case, samt lösteknik som avropas efter behov.
Beställaren avser teckna avtal med (2) Leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1 avser större produktionslösning innefattande såväl produktions-enhet som personal i samband med tv-produktion och sändning av beställarens föreställningar.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92100000 Film- och videotjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92221000 Tv-produktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1 avser större produktionslösning innefattande såväl produktions-enhet som personal i samband med tv-produktion och sändning av beställarens föreställningar. Denna förhyrning gäller per tillfälle. Beställaren avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Del nr: 2
32210000 Utrustning för radio- och TV-sändning, 32211000 Utrustning för produktion av radio- och TV-program
Delområden 2 avser långtidshyra av OB-case avseende hela avtalsperioden enligt Bilaga 2:3 kravspecifikation, OB-caset ska vara resident i Operahuset under hela avtalsperioden.
I tillägg till OB-case, lista med lösteknik som avropas efter behov.
Beställaren avser teckna avtal med två (2) Leverantörer och avrop sker med fast rangordning.