2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitalt städledningssystem
Beskrivning: Umeå kommun avser att upphandla ett marknadsfärdigt, integrerat digitalt städledningssystem som stödjer hela verksamhetsprocessen inom lokalvård. Efterfrågat system ska erbjuda funktionalitet för kalkylering av städobjekt, inklusive offertframtagning, avtalshantering och fakturering. Systemet ska vidare möjliggöra effektiv städplanering på objektsnivå samt verksamhetsplanering av personalresurser. Centrala funktioner omfattar även genomförande och uppföljning av kvalitetskontroller, tillgång till relevanta och verksamhetsstödjande rapporter samt stöd för operativt genomförande av lokalvård. En viktig del av systemstödet är möjligheten att planera verksamheten utifrån digitala ritningar och objektsdata, vilket bidrar till ökad precision, transparens och effektivitet i planeringsarbetet. Systemet ska vara användarvänligt och tillgängligt för samtliga användargrupper, med stöd för arbete via dator, smartphone och surfplatta. Syftet med upphandlingen är att införa ett sammanhållet systemstöd som säkerställer god överblick, hög kvalitet, effektiv resursanvändning och ekonomisk kontroll i den dagliga verksamheten. Genom digitalisering av arbetsprocesser strävar kommunen efter att ligga i framkant inom området samt att stärka sin attraktivitet som arbetsgivare genom moderna, användarvänliga och kvalitetssäkrande arbetsverktyg. Verksamheten för Städ och verksamhetsservice omfattar cirka 320 tillsvidareanställda lokalvårdare, varav cirka 30 samordnare, fördelade på omkring 450 städobjekt av varierande storlek och karaktär. Uppdraget omfattar främst lokalvård i kommunens egna lokaler, men även tjänster till externa kunder förekommer. Organisationen är indelad i tolv distrikt med tillhörande enhetschefer, under ledning av en verksamhetschef samt administrativ funktion. Den årliga omsättningen uppgår till cirka 195 miljoner kronor. Målet med verksamheten är att leverera lokalvård med hög kvalitet, god kundnöjdhet och en ekonomi i balans.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48517000 IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127273:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48219300 Programvara för administration, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning