347414-2017 - ResultatSverige-Svenstavik: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning av insamlat brännbart avfall.
Referensnummer: 2017/216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser behandling av brännbart hushållsavfall och därmed jämförligt avfall.
Större delen av det brännbara hushållsavfallet samlas in i återgångskärl. En mindre del avfall, med hushållsavfall jämförligt avfall, från vissa hotell och affärer samlas in i container.
Allt avfall samlas in som blandavfall, ingen utsortering av bioavfall förekommer idag. Leverantören får räkna med att utsortering av bioavfall kan komma att införas under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen