347422-2017 - ResultatSverige-Vänersborg: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klottersanering, Renhållning.
Referensnummer: D.nr. 2017/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun inbjuder leverantörer att lämna anbud på dels Klottersanering dels Renhållning i centrala Vänersborg. Upphandlingen resulterar i 2å kontrakt.
Klottersanering ska ske efter behov dels efter specifik rond dels på avrop.
Renhållning inbegriper bland annat offentliga toaletter, torg, gator, parker under bland annat kvällar och helger.
Kontrakten är reserverade för leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Klottersanering
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90690000 Klottersanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Renhållning
Del nr: 2
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader