Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Infrastrukturarbeten Norra Hagastaden.
Referensnummer: LS 2017-0656
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landstings fastigheter Haga 4:17 m.fl. i Solna inrymmer Karolinska sjukhusets nuvarande verksamhet. Planprogram Solna stad, 19.10.2016, ger möjlighet till förtätning och utveckling inom området. Landstingsfullmäktige beslutade den 14-15.6.2016 att inleda försäljning av fastigheterna Haga 4:17, del av Haga 4:18 och Haga 3:18.
Denna upphandling omfattar ledning, samordning och genomförande av projektering i anslutning till SLL:s planerade avyttringar av fastigheter inom etapp 1 och 2.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms Läns Landstings fastigheter Haga 4:17 m.fl. i Solna inrymmer Karolinska Sjukhusets nuvarande verksamhet. Planprogram Solna stad, 19.10.2016, ger möjlighet till förtätning och utveckling inom området. Landstingsfullmäktige beslutade den 14-15.6.2016 att inleda försäljning av fastigheterna Haga 4:17, del av Haga 4:18 och Haga 3:18.