347466-2018 - ResultatSverige-Västerås: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - projektering offentlig belysning utomhus
Referensnummer: TN 2017/00106-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser ramavtal och omfattar konsulttjänster till B med specialistkompetens inom uppdragsområde projektering offentlig belysning utomhus och till området tillhörande tjänster, såsom samordning med samtliga parter berörda i projektet exempelvis huvudprojektör gata, ledningsägare, fastighetsägare, övriga projektörer m.fl.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71314100 Tjänster på elområdet, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen