Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter Trafikutredningar
Referensnummer: KS22.89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster, Trafikutredningar Uppdragens innehåll varierar inom flera områden, bland annat åtgärdsvalsstudier, kapacitetsutredningar, trafikutredningar, framtagande av trafikförslag/skisser, vägvisningsplaner, parkeringsutredningar och genomförbarhetsutredningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen