347475-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persontransporter – skolskjuts, turbundna resor, utflyktsbuss.
Referensnummer: 2016-KSUH0042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skolskjuts och turbundna resor med följande typer av fordon:
A. taxibil/personbil,
B. stortaxi/minibuss,
C. specialfordon (personbil anpassad för rullstol, bår och liknande),
D. buss för skolskjuts (med max. antal platser utifrån max. vikt på 4 ton),
E. buss för skolskjuts (med max. antal platser),
F. utflyktsbuss.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 44 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen