347568-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Miljöutbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ökad konkurrenskraft i trädgårdsnäringen
Referensnummer: 3.2.11-02340/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80540000 Miljöutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Uppdraget syftar till att stärka den svenska trädgårdsnäringens konkurrenskraft med speciellt fokus på ett förändrat klimat med återkommande perioder av extremväder. Uppdraget syftar också till att stärka kompetensen hos både odlingsföretag och rådgivare. Uppdragets två ämnesområden är vatten och odlingsteknik/växtskydd.
Uppdraget omfattar frukt, bär och grönsaker på friland och i växthus. Det omfattar inte prydnadsväxter och plantskoleväxter.
Uppdraget är indelat i tre olika block (A, B och C) och varje block har flera aktiviteter som ska utföras.
Block A omfattar informations- och demonstrationsinsatser
Block B omfattar utbildningsinsatser till rådgivare
Block C omfattar utbildningsinsatser till odlare
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen