347619-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Vattenmätare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende leverans och provning av kallvattenmätare.
Referensnummer: NV2017-227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38421100 Vattenmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrvatten äger cirka 57 000 mätare, varav cirka 54 000 stycken qn 2,5/Q3 4, med en revisionstakt på 10-12 år. Cirka 5 500 – 7 500 mätare revideras per år varav minst 25 % av de utbytta mätarna ska provas i en ackrediterad verkstad och resultatet dokumenteras.
Upphandlingen avser således provning av minst 25 % (qn 2,5/Q3 4) av de utbytta mätarna samt 100 % övriga storlekar som byts ut.
Upphandlingen omfattar alltså både leverans av kallvattenmätare samt provning av kallvattenmätare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Leverans av kallvattenmätare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38420000 Instrument för mätning av flöde, nivå och tryck av vätskor eller gaser, 38421000 Utrustning för flödesmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska till Norrvatten leverera kallvattenmätare, både fjärravlästa samt mekaniska, i den utsträckning Norrvatten önskar. De olika typer av mätare som ska levereras framgår av Bilaga 9 – Prisbilaga. Samtliga mätare anges efter flödesbeteckning (m³/h) eller storlek (mm).
Provning av kallvattenmätare
Del nr: 2
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71632000 Teknisk provning
Leverantören ska, i den utsträckning Norrvatten önskar, utföra allkontroller, stickprover, återkommande kontroller och mätarrevisioner. Kommunalförbundet Norrvatten har en revisionstakt av vattenmätare på cirka 5 500 – 7 500 mätare om året. Cirka 25 % av qn 2,5/Q3 4 samt 100 % av övriga storlekar på kallvattenmätare som byts ut skall kontrolleras av en ackrediterat kontrollorgan enligt avsnitt 3.3.3.1. Antal eller procenthalt utgör inte någon volymgaranti. Leverantören ska kunna pröva mätare med ultraljudsteknik.