347631-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Föroreningsundersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - konsulttjänster förorenade områden
Referensnummer: 577-1137-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90715000 Föroreningsundersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av miljötekniska undersökningar inom förorenade områden för Länsstyrelsen Kalmar län och därigenom kunna utföra ett kvalitetssäkert och hållbart efterbehandlingsarbete.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen