347634-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal entreprenader för återvätning/dikespluggning
Referensnummer: 2022/872
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal entreprenader för återvätning/dikespluggning för hela Sverige. Upphandlingen var uppdelad i 33 anbudsområde och tre grundtjänster per anbudsområde. Grundtjänster avser grävmaskinstjänster klass1, klass2 och manuellt arbete för dikespluggning och återvätning. Det var fritt att välja vilken/a anbudsområde och grundtjänst/er anbudet lämnas på.
Bakgrund och syfte
Skogsstyrelsen har fått i uppdrag av regeringen att återväta dikad torvmark för att minska utsläppen av växthusgaser. Skogsägare kan teckna frivilliga så kallade återvätningsavtal på dikad torvmark med Skogsstyrelsen. Därefter återväts torvmarken genom att dikena pluggas igen.
För de anbudsområden där inga anbud eller inga lämpliga anbud kom in övergår Skogsstyrelsen till förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
33 anbudsområden och 3 grundtjänster per anbudsområde
Del nr: 1 till 99
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i 33 anbudsområde och tre grundtjänster per anbudsområde. Grundtjänster avser grävmaskinstjänster klass1, klass2 och manuellt arbete för dikespluggning och återvätning. Det är fritt att välja vilken/a anbudsområde och grundtjänst/er anbudet lämnas på.