347653-2023 - ResultatSverige-Västervik: Bildäck
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck & Däckservice
Referensnummer: U-001-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34351100 Bildäck
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillgodose kommunernas behov av däck, däckservice och närliggande tjänster.
Målet är att teckna ett (1) ramavtal per Beställare/kommun. Totalt fem (5) Beställare/kommuner inkluderas i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen