347663-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hämtning av hushållssopor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och transport av pumpbart hushållsavfall samt fett i tunna
Referensnummer: Dnr:19AV135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511200 Hämtning av hushållssopor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är uppdelad i sju (7) geografiska områden. Varje område upphandlas och bedöms var för sig och ska resultera i ett avtal per geografiskt område. Anbud kan lämnas på ett eller flera områden. Uppdragen omfattar insamling och transport av hushållsavfall och därmed jämförligt avfall i följande insamlingssystem:
— Fettslam från fettavskiljare
— Fettslam från kombitankar
— Matavfall från kombitankar
— Slam från enskilda avlopp
— Pumpbart matavfall från tank
— Frityr- och stekoljor i fat (fett i tunna)
Entreprenören i uppdraget frityr- och stekolja i fat (fett i tunna), tillhandahålla, lagra och leverera fat för fettåtervinning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Insamling och transport av pumpbart hushållsavfall samt fett i tunna från delområde 3
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Insamling och transport av hushållsavfall och därmed jämförligt avfall i följande insamlingssystem:
Insamling och transport av pumpbart hushållsavfall samt fett i tunna från delområde 4
Del nr: 2
Insamling och transport av pumpbart hushållsavfall samt fett i tunna från delområde 6
Del nr: 3
90500000 Avfallstjänster
Insamling och transport av pumpbart hushållsavfall samt fett i tunna från delområde 7
Del nr: 4
90512000 Avfallstransport
Insamling och transport av pumpbart hushållsavfall samt fett i tunna från delområde 8
Del nr: 5
Insamling och transport av pumpbart hushållsavfall samt fett i tunna från delområde 10
Del nr: 6
90513600 Avlägsnande av slam
Insamling och transport av pumpbart hushållsavfall samt fett i tunna från delområde 11
Del nr: 7
90513700 Transport av slam