347679-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för elinstallationsarbeten.
Referensnummer: 16SV1137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetena inom ramavtalet kommer att omfatta hela spektrat från fiberinstallation, kamera- och larminstallation till kraftinstallationer från lågspänning till högspänning. Arbetena kommer att bedrivas i direkt anslutning till pågående verksamhet som inte får påverkas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Del 1 Allmän kraft,
Del 2 Tele, svagström, IT,
Del 3 Brand,
Del 4 Säkerhet.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1 – Allmän kraft
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområdet omfattar utförande av elinstallationer inom spänningsområdet 50 V till 1 000 kV vid ombyggnader av befintliga anläggningar samt installation vid nya anläggningar. Det kommer att ställas krav på mycket hög kvalitet på arbetenas utförande liksom att leverantören har kapacitet att utföra flera parallella projekt på olika anläggningar.
Arbetena avser främst utförandeentreprenader men totalentreprenader och pekjobb kan förekomma.
I arbetet ingår bland annat att ta fram erforderlig dokumentation i form av Auto CAD ritningar, DU-instruktioner mm. Arbete i EX miljö kan förekomma.
Delområde 2 – Tele, svagström, IT
Del nr: 2
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
Delområdet omfattar utförande av elinstallationer inom spänningsområdet upp till 50 V samt installationer av ledning för tele och IT. Det kommer att ställas krav på mycket hög kvalitet på arbetenas utförande.
Delområde 3 – Brand
Del nr: 3
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45315100 Eltekniska installationer
Delområdet omfattar utförande av installationer av installationer vid ombyggnader av befintliga- och nya anläggningar. Installation av nya branddetektorer, programmering av nya enheter, borttagning av gamla enheter, avprogrammering av gamla enheter mm. ingår i teknikområdet.
Delområde 4 – Säkerhet
Del nr: 4
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Utförande av säkerhetsinstallationer vid ombyggnader av befintliga- och nya anläggningar som i huvudsak kommer att beröra inbrottslarm, passersystem och CCTV (installation och serviceavtal). Leverantören ska ta fram erforderlig dokumentation i form av Auto CAD ritningar, DU-instruktioner m.m.