2. Förfarande
Förfarande
Titel: OLC Distribution
Beskrivning: Upphandlingen omfattar distribution av gods där merparten är livsmedel från Omlastning- och Logistikcentralen, Folkestaleden 7, Eskilstuna (OLC) till köparens olika godsmottagare. Även returtagning tillbaka till OLC av lastbärare samt skadade/felaktiga varor ingår i uppdraget. Distributionen ska ske enligt överenskomna och i förväg bestämda körscheman med tidsangivelser. Distribution ska ske varje helgfri vardag samt vid behov helgdagar. Leverantören ska i samverkan med köparen medverka i optimeringen av körscheman i syfte att under kontraktstiden minska antal kilometrar samt antal stopp. Kontrakt kommer att tecknas med en (1) leverantör under förutsättning att minst ett (1) lämpligt anbud inkommer.
Intern identifierare: UE 25.001
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000