Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullastare
Referensnummer: UH-2023-036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaggeryds kommun genomför upphandling av hjullastare åt SÅM: (Samverkan, återvinning, miljö) kommunalförbund inom Vaggeryds kommun. Vaggeryds kommun bjuder in anbudslämnare att lämna anbud på hjullastare enligt upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144710 Hjullastare, 34100000 Motorfordon, 34140000 Tyngre motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser två (2st) hjullastare enligt upphandlingsdokumenten.