347787-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Övriga elinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal – Elarbeten Söderhamns kommun, Faxeholmen AB, Söderhamn Nära AB, Bollnäs kommun, Ovanåkers kommun, Alfta- Edsbyns Fastighets AB och Alfta Industricenter AB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Söderhamn. Ovanåker, Söderhamn, Bollnäs.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtal för löpande elarbeten för Söderhamns kommun, Faxeholmen AB, Söderhamn Nära AB, Bollnäs kommun, Ovanåkers kommun, Alfta- Edsbyns Fastighets AB och Alfta Industricenter AB. Uppdragen består av planerade och oplanerade elarbeten. Avtalstid ca 1-2 år + möjlighet till 1 + 1 års förlängning.
Föregående upphandling (vårt ärende 5904) avbröts p.g.a. bristande konkurrens. Beslutet att avbryta upphandlingen föregicks av att flera anbudsgivare förkastades p.g.a. att nivåerna på anbuden inte bedömdes medge lönsamhet under avtalsperioden. Onormalt låga anbud uppfattas ofta i byggbranschen som osund strategisk anbudsgivning då ersättning utgår per timme och möjligheterna till att kontrollera och följa upp är begränsade.
I denna och föregående upphandling har upphandlande myndighet ställt kvalificeringskrav avseende ekonomisk och finansiell status hos anbudsgivare, d.v.s. en leverantör ska ha godtagbara ekonomiska förutsättningar för att genomföra upphandlat avtal. Förutsättningarna för en lönsam verksamhet och därmed förutsättningar för att genomföra upphandlat avtal förutsätter normalt att prisnivåer medger en rimlig vinst. Korssubventionering tillmäts ingen betydelse vid bedömning av onormalt låga anbud.
Om anbudsgivare till synes lämnat förmånliga anbud under en upphandling men därefter inte lever upp till åtagandena i anbudet och myndighetens krav ska anbudsgivaren inte ges möjlighet att upprepa sådan osunt strategiskt anbudsgivning. Upphandlande myndigheten kan därför komma att välja bort att göra affärer med en sådan leverantör genom att utesluta leverantören i kommande upphandlingar i de fall leverantören begått allvarliga fel i yrkesutövningen. Beställare avser genomföra uppföljning av efterlevnad av avtalsvillkor i en större omfattning än i tidigare avtalsperioder. Kontroller kommer att genomföras systematiskt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner