347833-2021 - ResultatSverige-Vallentuna: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning och drift av Lidingö omlastning och Södergarns trädgårdsavfallsanläggning
Referensnummer: UH2021-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bemanning och drift av Lidingö omlastning och Södergarns trädgårdsavfallsanläggning. I arbetet så är det entreprenörens personal som möter SÖRABs kunder och bistår med information och sorteringsinstruktioner, som håller anläggning i städat skick och som ansvarar för att rätt avfallsfraktion hamnar på rätt plats vid sortering, för att minimera SÖRABs kostnader för transport och eftersortering.
Anbudsgivaren måste före anbudslämnande ha besökt Lidingö omlastning och Södergarns trädgårdsanläggning, tagit del av hur den ser ut och fått information om hur verksamheten bedrivs. Notera att besöket måste bokas hos SÖRABs kontaktpersoner senast 4 juni och tider för besök kommer att tilldelas företrädelsevis under perioden 7-11 juni, se mer information i upphandlingsdokumentationen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen