347873-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition 2023, SLL450, del 3
Referensnummer: FSN 2023-0084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
I dagsläget omfattar upphandlingen av läkemedel på rekvisition inom två olika ATC-koder. Dessa två substanser är Zoledronsyra 5 mg och Klonidin 150 mikrog/ml. Region Stockholm avropade under år 2022 läkemedel på rekvisition inkluderade i denna upphandling för cirka 6,5 miljoner SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I dagsläget omfattar upphandlingen av läkemedel på rekvisition inom två olika ATC-koder. Dessa två substanser är Zoledronsyra 5 mg & Klonidin 150 mikrog/ml. Region Stockholm avropade under år 2022 läkemedel på rekvisition inkluderade i denna upphandling för cirka 6,5 miljoner SEK.