See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetsskor, handskar, varsel och tillbehör
Beskrivning: Försvarsmakten (FM) är en del av Totalförsvaret vilket innefattar det militära och civila försvaret tillsammans. Totalförsvaret är utformat för att hantera olika typer av hot och risker, såväl i fred som i krig. Försvarsmakten har ett behov av civil personlig skyddsutrustning såsom arbets- och skyddshandskar, arbets- och skyddsskor, sulor samt varselvästar och skovård. Verksamheten är spridd över en stor geografisk yta, från Kiruna i norr till Malmö i söder, och behovet av en rikstäckande distribution är därför stort. Myndigheternas personal jobbar inom en mycket bred verksamhet med olika arbetsuppgifter och därför finns behovet av ett brett sortiment gällande handskar och skor, det kan vara allt från verkstad, sjukvård, klättring samt kök. Det uppskattade värdet på upphandlingen beräknas till ca 18 700 000 SEK per år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18800000 Skodon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93928:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör