347994-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Byggteknisk ledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning Installation till Gasklocka 2, Norra djurgårdsstaden K-414
Referensnummer: E2019-00971
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggledning Installation till Gasklocka 2, NDS.
Uppdraget inleds med att bistå med produktionsteknisk kompetens under projekteringsskedena och bevaka att projekteringen är genomförbar. Och övergå till bygghandlingsskedet och ett genomförandeskede påbörjas.(Option)
Uppdraget beräknas starta: 1 september 2019.
Systemhandlingsskedet beräknas sluta: 31 december 2020.
Uppdragsstart bygghandling och genomförandeskede: 2021-01-01 (Option)
Uppdragsslut: 30 juni 2025. (Option)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen