2. Förfarande
Förfarande
Titel: Underhåll av fördelningsstationer 12-145kV
Beskrivning: Upphandlingen omfattar att enligt Översynsplan 2027-2031 utföra planerat årligt underhåll i form av funktionskontroll, tillståndskontroll, översyn, justeringar, reläprov, samt erforderlig rengöring och smörjning på fördelningsstationer 12-145kV inom HEMNs distributionsområde. Upphandlingen omfattar även avhjälpande underhåll och akut felavhjälpning, periodisk tillsyn av ställverk i det fria, uppmätning av huvudjordtag, samt termografering. Felsökning och reparation av 145kV-kabel kan förekomma. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal med en (1) leverantör. Mer detaljerade uppgifter om upphandlingen presenteras i inbjudan för att lämna anbud, steg 2.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127472:Lot:1