348101-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Bevakningsuppdrag väg/järnväg, Trafikverket region Mellersta och Östra
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBevakningsuppdrag väg/järnväg, Trafikverket region Mellersta och Östra
BeskrivningI dag sker olika former av utveckling och exploatering där andra byggherrar än Trafikverket bygger i eller i närhet av Trafikverkets anläggningar. Ibland ska Trafikverket överta anläggningarna när de är färdigbyggda och behöver därför bevaka och följa processen för att säkra att dessa är av sådan kvalitet att de kan övertas. I andra fall pågår exploateringar så pass nära Trafikverkets väg-/järnvägsanläggningar att det krävs en bevakning så att exploatören inte skadar eller påverkar anläggningarna negativt. Dessa projekt benämns sammantaget som bevakningsuppdrag.
Intern identifierareKOM-420749
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningArbetsområdet omfattar hela upphandlingen.
Intern identifierareBevakningsuppdrag väg/järnväg, Trafikverket region Mellersta och Östra