Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal el-arbeten
Referensnummer: 21/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för el-arbeten för service-, underhålls- och ombyggnadsarbeten. Avtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör om förutsättningar finns. Vid större entreprenader, överstigande 3 MSEK, kan beställaren välja att genomföra separat upphandling för specifika projekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen