348119-2021 - ResultatSverige-Ekerö: Teknisk besiktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster Bygg
Referensnummer: KSUH21/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal som generalkonsult för besiktningstjänster inom byggentreprenader inklusive tillhörande installationer m.m.
Beställarens avsikt är att teckna ramavtal med två leverantörer, vilka rangordnas.
Beställaren förbehåller sig även rätten att genomföra särskild upphandling vid omfattande eller komplicerade besiktningsuppdrag samt om ramavtalade inte har kapacitet att utföra uppdraget enligt beställarens bedömning.
I denna upphandling är timpriserna fasställda och anbudsgivare utvärderas med kvalitetsparametrar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen