Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering installation vägtunnel, projekt Hamnpåfarten. Norra Djurgårdsstaden
Referensnummer: E2018-04777
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Installationsprojektering för projekt Hamnpåfarten, Norra djurgårdsstaden
Uppdraget avser framtagning av systemhandling för en 200 meter lång vägtunnel under Värtabanan och intilliggande anslutning mot Norra länken. Systemhandlingen baseras på tidigare utförda utredningar, däribland en tidigare systemhansling från 2012 och en programhandling från 2016.
Uppdraget är omfattande och beräknas kräva en stor del av en uppdragsledares och projekterande konsulters arbetstid under uppdragstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen