34814-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Smörjoljor och smörjmedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Typgodkända smörjmedel, tillsatser och underhållsprodukter för militära system
Referensnummer: 16FMV13811
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09211000 Smörjoljor och smörjmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV har ett befintligt avtal för försörjning av oljor och fetter för framförallt flygsystem som upphör att gälla 2018-03-31. Försörjningen består i att leverantören förser FMV med typgodkända smörjmedel, tillsatser och underhållsprodukter. Leverans sker huvudsakligen till FMVs lager i Arboga, därifrån distribuerar FMV ut produkterna till FMVs eller Försvarsmaktens berörda verksamhetsplatser. Med typgodkända produkter menas att den specifika produkten är godkänd att användas av tillverkaren av det militära systemet. Merparten av de typgodkända produkterna används inom flygsystem, men vissa produkter används inom sjö- eller marksystem. Då produkterna används i ett specifikt system får de inte bytas ut eller modifieras med risk för att påverka systemets säkerhet.