348167-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Distributionssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
NDS T-302 Stödsystem bygglogistik.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stödsystem bygglogistik inom bygg- och anläggningsverksamhet för styrning av leveranser, material, maskinresurser, avfall och lager för användning vid Norra Djurgårdsstadens bygglogistikcentral.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
31213400 Distributionssystem, 32573000 Kommunikationsstyrsystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner