348168-2022 - ÄndringSverige-Lund: Byggnation av flerfamiljshus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ornitologen Nyproduktion av flerfamiljshus och lokaler
Referensnummer: 22/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsdelscentrumet på Örnvägen uppfördes under 1970 talet och har tidigare
inrymt ett stort garage, post, bank, bibliotek och livsmedelsbutik.
Stadsdelscentrumet skall nu rivas och sex nya huskroppar skall uppföras med
ett underjordiskt garage i två plan. Bebyggelsen kretsar kring två gårdar med
olika teman och målgrupper.