348174-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Redovisning och revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Revisionstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 9: Redovisnings-, revisions- och bokföringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lerum.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser sakkunnigt biträde till kommunens revisorer för granskning av kommunens verksamheter samt sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna i de kommunala bolagen och stiftelserna. Därtill kommer lagstadgad revision i kommunens bolag och stiftelser (yrkesrevision). I upphandlingen ingår även en option på administrativt stöd. Uppdragen avser räkenskapsåren 2017 t.o.m. 2021.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner