Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Konsulttjänster Arkitekter för stöd och råd i plan- och byggenhetens verksamhet, Sotenäs kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sotenäs.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Sotenäs kommun inbjuder till anbudslämning i upphandling av arkitekter för stöd och råd i plan- och byggenhetens verksamhet. Upphandlingen avser ramavtal som syftar till att tillgodose Sotenäs kommuns löpande behov av konsulttjänster inom området arkitekter/fysiska planerare genom avrop när ett behov uppstår. Uppdraget avser stöd och råd i plan- och byggenhetens verksamhet såsom rådgivning till handläggare av detaljplaner, översyn av rutiner samt stöd i plan- och bygglovsfrågor. Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU). Sista dag att ställa frågor är 7.11.2016. Sista anbudsdag är 16.11.2016. Anbud ska minst vara bindande t.o.m. 14.2.2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71200000 Arkitekttjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner