348184-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Transport, mottagning och behandling av matavfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Broby.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser transport, mottagning och behandling av matavfall till en uppskattad mängd om ca 1 450 ton/år. Östra Göinge Renhållnings AB (ÖGRAB) avser teckna kontrakt för perioden 1.1.2017 t.o.m. 31.12.2019 med möjlighet till förlängning i två (2) förlängningsperioder om vardera ett (1) år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner