348220-2017 - ResultatSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Servicebyggnad, Nya sjukhusområdet Malmö.
Referensnummer: 80015700-400944-1607156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av en ny Servicecentral på nya sjukhusområdet i Malmö, NSM.
Servicecentralen ska omfatta ca 20 000 m² BTA.
I entreprenaden ingår även förberedande arbeten som:
— Bortkopplingar och omläggningar av ledningar inför rivning av byggnader och kulvertar.
— Miljösanerings och rivningsarbeten.
— Ny och ombyggnad av teknik- och transportkulvertar, markarbeten samt förberedande byggnads-och installationsarbeten m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45221220 Kulvertar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppförande av en ny Servicebyggnad på nya sjukhusområdet i Malmö, NSM.
Servicebyggnaden ska omfatta ca 20 000 m² BTA.