348223-2017 - ResultatSverige-Kiruna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad för Räddningstjänsten och Skoltransporter.
Referensnummer: 2017-067
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
I huvudsak omfattas objektet av följande arbeten:
Grundalternativ med uppföranden av 1 st. huvudbyggnad för Räddningstjänsten och Skoltransporten.
1 st. kallförrådsbyggnad för Räddningstjänsten.
1 st. övningshus för Räddningstjänsten.
1 st. avfallshus för Räddningstjänst och skoltransport.
Till grundalternativet tillkomma en option med avgående kostnad för 1 st. Övningshus.
Huvudbyggnad: BYA ca 3 525 m².
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen