Officiellt namn: Försäkringskassan Ort: Stockholm Postnummer: SE-103 51 Land: Sverige Att: Petra Blückert E-post:petra.bluckert@forsakringskassan.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Webbutveckling Tillgänglighet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Inom ramen för Försäkringskassans utvecklingsarbete inom de digitala kanalerna upphandlar Försäkringskassan ramavtal avseende tjänster inom tillgänglighet. Med tillgänglighet avser vi tillgänglighet för personer med olika former av funktionsnedsättning. Det betyder också att alla steg i tillgängligheten måste fungera för att det ska vara både tillgängligt och användbart för alla besökare.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72413000 Webbsideutformningstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72400000 Internettjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.