348270-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vacciner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av vacciner och tuberkulosdiagnostikum 2018 SLL451.
Referensnummer: LS 2017-0476
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33651600 Vacciner
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser successiva avrop av vacciner och tuberkulosdiagnostikum enligt Artikelspecifikationen, bilaga 1.1, till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har Region Gotland, de leverantörer som har vårdavtal med SLL, Kommunalförbundet sjukvård och omsorg i Norrtälje (KSON) och/eller Region Gotland samt de kommuner som finns upptagna i bilaga 5, Kommuner, rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 19 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandling av vacciner och tuberkulosdiagnostikum
Del nr: För beskrivning av ingående delar hänvisas till Artikelspecifikationen, bilaga 1.1.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel, 33651000 Antiinfektiva medel för systemiskt bruk, 33694000 Diagnostiska medel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna Upphandling avser successiva avrop av vacciner och tuberkulosdiagnostikum enligt Artikelspecifikationen, bilaga 1.1, till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har Region Gotland, de leverantörer som har vårdavtal med SLL, Kommunalförbundet sjukvård och omsorg i Norrtälje (KSON) och/eller Region Gotland samt de kommuner som finns upptagna i bilaga 5, Kommuner, rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.