Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Foderleverantör till Tullverkets och Polisens tjänstehundar.
Referensnummer: UPP 2017-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet Tullverket, organisationsnummer 202100-0969, inbjuder er att inkomma med anbud avseende upphandling av foderleverantör till Tullverkets och Polisens tjänstehundar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15710000 Tillagat djurfoder för bruksdjur och övriga djur, 15712000 Torrfoder, 15713000 Foder för sällskapsdjur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar hundfoder till Tullverkets och Polisens tjänstehundar, inkl tjänster kring beställning och distribution. Polisen har ca 450 st tjänstehundar och Tullverket har ca 50 st.