Upprättande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad, avseende förläggning av multidukt, mikrokabel och tillhörande skarvskåp/-brunnar i projekt Opto 2.0 för sträckan Sandbäck-Karlskrona resp. Bräcke-Ånge-Sundsvall. En upphandling annonseras och 2 kontrakt utdelas, med olika leverantörer, dvs ett kontrakt per sträcka, .
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311230 Järnvägsingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen