34837-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: System för spänningsreglering
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Update of Control System for Pelletron Accelerator
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31161900 System för spänningsreglering
II.1.4.
Kort beskrivning
The Tandem Laboratory (www.tandemlab.uu.se) at Uppsala University runs a 5 MV tandem accelerator facility which was procured and installed at the year 2000.
The accelerator facility is controlled by an extensive control system. This control system consists of both physical parts which need replacement from time to time, and software connected to computers governing the system.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48151000 Datorstyrsystem, 31351000 Elektriska ledare för behörighetskontrollsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen