2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trafikupplysning - Alla dagar 8-18
Beskrivning: Denna upphandling avser köp av tjänst för trafikupplysning samt hjälp med resa per telefon till Länstrafikens resenärer. Det totala uppdraget omfattas av att svara på frågor om tider, priser, hittegods, appen, och resevillkor, samt bistå resenärer som drabbats av trafikstörningar. Syftet med upphandlingen är att bistå Länstrafiken med att tillhandahålla service till Länstrafikens resenärer över telefon alla dagar (helgfria vardagar, lördagar, söndagar, helgdagar) mellan 8-18, där fördelning av uppdraget är enligt följande: Vardagar 8-18 - Svara på frågor om tider, priser, hittegods, appen, och resevillkor, samt bistå resenärer som drabbats av trafikstörningar. Lördagar/Söndagar/Helgdagar 8-18- Bistå resenärer som drabbats av trafikstörningar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79511000 Telefonupplysningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112431:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Möjlighet till utökade öppettider för telefonservice till resenär.